О Управи

Надлежност

Однос према дијаспори и Србима у региону заснован је на члану 13. Устава Републике Србије, према коме Република Србија штити права и интересе својих држављана у иностранству и развија и унапређује односе Срба који живе у иностранству са матичном државом.

Република Србија односима са дијаспором и Србима у региону придаје изузетан значај. На основу Закона о дијаспори и Србима у региону („Службени гласник РС“, бр. 88/09) остварује се сарадња са држављанима Републике Србије и припадницима српског народа у иностранству.
 
Под појмом „дијаспора“, у складу са Законом о дијаспори и Србима у региону, подразумевају се држављани Републике Србије који живе у иностранству и припадници српског народа, исељеници са територије Републике Србије и из региона и њихови потомци. Појам „Срби у региону“, у складу са наведеним законом, подразумева припаднике српског народа који живе у Републици Словенији, Републици Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Републици С. Македонији, Румунији, Републици Албанији и Републици Мађарској.
 
С једне стране, Законом дефинисан, појам дијаспоре указује на поштовање принципа мултиетничности у раду са дијаспором, јер су припадници дијаспоре сви држављани Републике Србије који живе у иностранству. С друге стране, Закон уводи појам „Срби у региону“ као израз тежње  матичне државе да унапређује положај и права српског народа који живи ван граница Републике Србије и доприноси очувању српског језика и културе.
 
Област Сарадње са дијаспором и Србима у региону обавља се путем две опште програмске активности: Очување и јачање националног и културног идентитета и Заштита права и интереса дијаспоре и Срба у региону.
 
Од 2014. године орган у саставу Министарства Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону обавља послове државне управе и стручне послове наведене у Закону о министарствима, у сарадњи са дипломатско-конзуларном мрежом Министарства спољних послова. Министарство спољних послова јачајући своју мрежу посебну пажњу посвећује потребама дијаспоре и Срба у региону, свесни чињенице да управо дипломатско – конзуларна мрежа и њени запослени представљају место првог контакта са матичном државом у иностранству.
 

Симболи Србије – упознајте Србију

Упознати земљу значи осетити њен дух, знати њене скривене пределе и појединце који су је учинили оним што јесте. Упознавање земље слично је упознавању човека који ће вам, временом, постати пријатељ.
Са пријатељима се најпријатније путује и деле најчудеснији призори. Придружите се нашим многобројним пријатељима који су већ открили зашто је Србија неодољива. Надамо се да ћете заволети нашу земљу једнако као што је ми волимо.

 
Грб
Грб Републике Србије

Грб Републике Србије утврђен је Законом о грбу Краљевине Србије 16. јуна 1882. године. Чувени двоглави орао је симбол преузет из Византије. Тумачи се као да једна од његових глава представља усмереност ка небеском, док је друга окренута ка земаљском царству.

Застава

Застава Републике Србије

У народу се верује да црвена боја на застави Србије представља крв проливену за земљу, плава слободу и бескрај коме се тежи, док бела представља мајчино млеко које храни јаку српску децу.

Проучаваоци застава верују да симболика боја није везана за наше конкретно подручје и национално искуство, већ су значења универзална. Они нуде објашњење по коме је плава симбол верности и оданости, а бела чистоте и искрености.

 

Застава Републике Србије користи се као:

 

  • државна застава,
  • народна застава, са размерама 3:2 (дужина према висини),
  • стандарта: државна застава квадратног облика коју користе председник Републике и председник Народне скупштине.

 

На основу овлашћења из Закона о изгледу и употреби грба, заставе и химне Републике Србије, Влада је 2010. године донела Уредбу о утврђивању изворника Великог и Малог грба, изворника заставе и нотног записа химне Републике Србије.

Изворнике грба и заставе Републике Србије и графичке стандарде приказивања Народне заставе, Државне заставе, стандарте председника Народне скупштине и председника Републике можете погледати овде.

 

Химна

Химна Републике Србије је свечана песма „Боже правде”, за коју је текст написао Јован Ђорђевић 1872. године, на музику Даворина Јенка.

Прихваћена је као званична химна Србије 8. новембра 2006. године.

Химну изводи хор РТС-а. Кадрови узети из филмова „Сербиа: Тхе Плаце То Бе – Цултуре“ и филма „Сербиа: Тхе Плаце То Бе – Натуре“ који су у власништву Туристичке организације Србије.