Директор Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Арно Гујон присуствовао је одржавању централне државне церемоније поводом Дана државности Србије у Орашцу коју је предводио потпредседник Владе и министар одбране, као изасланик председника Републике, Милош Вучевић. Након церемоније, директор Управе присустовао је одржавању традиционалне Сретењске академије у Крагујевцу, где је беседу одржала председница Владе Републике Србије Ана Брнабић.
Обележавање Дана државности у Орашцу почело је полагањем венца на споменику вођи Првог српског устанка вожду Карађорђу. Венце су положили министар одбране Милош Вучевић и председник Републике Српске Милорад Додик, након чега је интонирана химна Боже правде.
"Данас сам у Орашцу, заједно с државном делегацијом, на месту где је 1804. године подигнут Први српски устанак. Пре тачно 220 година, овде су се на Сретење срели Срби и изабрали Карађорђа за свог вођу у устанку против Турака Османлија. Првим српским устанком почела је Српска револуција која је довела до стварања Кнежевине Србије, а њен први вођа Карађорђе, као симбол борбе за слободу, заувек је придобио љубав и захвалност српског народа. Тридесет једну годину касније, такође на Сретење, донет је први Устав Кнежевине Србије. Свим Србима у Србији, региону и свету и свима који имају Србију и њене вредности у срцу, желим срећан Дан државности", поручио је Гујон.
У Крагујевцу, где је пре 189 година донет први Устав, одржана је Сретењска академија у здању Старе скупштине.
У Сретењској беседи председница Владе Ана Брнабић нагласила је да је на иницијативу председника Републике Србије, Влада Републике Србије донела одлуку да се ове године национални празник обележава и прославља кроз низ манифестација широм Србије у који је укључен велики број установа културе, стручњака, стваралаца, органа власти, оружаних и снага безбедности и да је ове године прослављање Дана државности и уставности свечаније, организованије и масовније него икада до сада.
Директор Управе присуствовао је Свечаној академији у Крагујевцу а по завшетку је изјавио: "Зашто смо данас баш у центру Шумадије? Зато што је у Крагујевцу, тадашњој престоници, 1835. године на Сретење, донет први Устав Кнежевине Србије. Чувени Сретењски устав поставио је темеље српске државности. У то време, најмодернија и најнапреднија уставно-правна решења, постављена су Сретењским уставом. Овим Уставом извршена је подела власти на законодавну, извршну и судску, што се и данас сматра стандардом демократије и уставности".
.