Протеривањем игумана манастира Девина вода косовске власти послале су поруку да ни представници цркве нису добродошли на Косову, изјавио је директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима из региона Арно Гујон.
Гујон је, за Косово онлајн, рекао да ако се погледа коме су приштинске власти раније забрањивале улазак на Косово и кога су протерале, а протерале су представнике државе Србије, хуманитарце и сада представнике српске цркве, јасно је да желе да онемогуће опстанак Срба на Косову.
„То су три стуба на којима почива српски народ на Косову и Метохији. Једини циљ је да Срби оду и сви који подржавају и омогућавају тај опстанак Срба на Косову и Метохији су на мети приштинских власти“, објаснио је он.
Рекао је да се поред физичког, сада врши и правно насиље над Србима, што је нешто незамисливо и нешто што не сме да се допусти.
Упитан за посету међународне петорке Београду и Приштини, рекао је да од међународне заједнице очекује да уважава шта се дешава на терену и да на основу правих чињеница доноси одлуке.
„А те чињенице су познате, знамо ко крши све споразуме од 1999. до данас. Већ десет година нема ЗСО. Међународна заједница има свој део одговорности у том неспровођењу споразума и надам се да ће поручити Приштини шта мора да поштује. Такође, непоштовање основних људских права је да почетком 21 века Срби живе у гетоима без основних слобода – слободе говора, мишљења, кретања. Надам се да ће петорка да поручи Куртију да мора да се понаша на цивилизован начин. Ипак смо у Европи и ипак је то 21 век“, објаснио је он.
Гујон, који је учествовао на конференцији о Косову у Вашингтону, каже да српска дијаспора разуме потпуно ситуацију на Косову, а разуме и на који начин размишљају странци.
„У Америци не знају само језик, већ познају и амерички менталитет. Представници дијаспоре ће моћи као наши народни амбасадори да представе основна кршења људска права српског народа на КиМ. Битно је што смо их окупили у Вашингтону. То је други пут ове године. То је велики рад наше амбасаде и ми ћемо заједно наставити борбу за правду и истину“, подвукао је он.
Подсетио је да је, када је Французима, раније, говорио о томе шта се дешава на Косову, увек указивао да се то дешава у близини њихове земље, на свега 2.000 километара од Француске.
„У Београду то није 2.000, већ 350 километара. Свако може а и мора макар једном да обиђе КиМ. Мој живот је променио сусрет са КиМ. Верујем да ће променити живот и поглед сваког Србина из Србије или дијаспоре који крочи на тло КиМ. То је извориште идентитета српског народа“, нагласио је Гујон.
Извор: Косово онлајн